5 října, 2022

Citroën Berlingo

Berlingo, klíčový model značky Citroën, je tu s námi bezmála 25 let. Přesto se před dvěma lety začala prodávat teprve třetí generace tohoto bestseleru. Svou úrovní se přiblížila osobním automobilům a v dnešní době defacto supluje i roli velmi praktické, ale bohužel vymírající kategorie MPV.

Tato třetí generace Citroënu Berlingo dál rozvíjí segment tzv. „ludospace“, tedy osobních verzí užitkových vozů, který značka zakládala. S novou generací Berlinga se model posouvá na technologickou výši osobních automobilů. Tomu může odpovídat i výbava. Berlingo může mít i plejádu asistenčních systémů, některé z nich se v této kategorii objevují vůbec poprvé. Jmenujme například aktivní systém varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu, varování před snížením pozornosti řidiče, varování před rizikem ospalosti nebo systém rozpoznání dopravního značení s doporučenou rychlostí nebo adaptivní tempomat. Celkem je možné využívat až 19 asistenčních systémů.

Dvě délky a sedm míst

Jednou z nejdůležitějších změn, které s sebou přinesla třetí generace berlinga je nabídka dvou délek karoserie. Tím citroen dohnal i některé své konkurenty. Delší verze má nejen o 190 mm větší rozvor ale narostl i přesah za zadní nápravou. Verze XL tak na délku měří 4753 mm, což je o znatelných 350 mm více, než výchozí provedení M. Užitková verze je za příplatek 20 000 korun navíc k dispozici i ve verzi se zvýšenou nosností (1000 kg).

Zajímavý je také cenový rozdíl obou verzí. Zatímco v základní výbavě Live je nutné za delší provedení připlatit 35 000 korun, ve střední výbavě je rozdíl v ceně jen 25 000, v nejvyšší výbavě Shine je pak příplatek pouhých 4000 korun. Citroën navíc nabízí řadu slev, a tak se vám může stát, že ve finále koupíte delší verzi levněji.

Solidní je variabilita sedadel. Berlingo nabízí 5 nebo 7 míst. Vůz je opatřen velkým otevíratelným oknem ve víku zavazadlového prostoru, které vede do opravdu velkého zavazadelníku. Jeho objem je 775 l u verze M (o 100 l více než u druhé generace v pětimístné konfiguraci) a 1 050 l ve velikosti XL (v pětimístné konfiguraci). Tři samostatná zadní sedadla stejné velikosti (ve 2. řadě) poskytující cestujícím dostatek prostoru jek v oblasti kolen, tak nad hlavou. Sedadla lze velmi snadno skložit.

Interiér ve velkoprostorovém stylu

Interiér prošel mezigeneračně výraznou modernizací a posunul se o generaci vpřed z hlediska kvality zpracování i ergonomie. Upoutá elegantní vzdušnou palubní deskou a vyšší polohou sedadla řidiče. Horizontálně koncipovaná palubní deska je ergonomičtější, s přímým přístupem k ovladačům klimatizace a ponechává prostor celé řadě odkládacích přihrádek. Právě tvarem palubní desky se berlingo od svých sourozenců, Peugeotu Rifter a Opelu Combo, výrazně liší. Řadicí páka je hned pod volantem a středový panel už dál nepokračuje. Mezi sedadly tak může být u osobní verze ponechán volný prostor, což znatelně usnadňuje přístup k zadním sedadlům. Především rodiče dětí absenci mohutného středového panelu ocení. Citroën tak skvěla navazuje na typická velkoprostorová auta.

Užitková verze téměř jako osobní

V interiéru je nejvíce poznat, že se užitkové berlingo výrazně přiblížilo osobní verzi. V základu sice dodávce chybí například klimatizace a místo rádia je jen příprava. Jakmile však sáhnete hlouběji do kapsy, může mít třeba infotainment s osmipalcovým dotykovým displejem, jehož součástí je i navigace. Dále nechybí dvouzónová automatická klimatizace či dokonce head up displej. Unikátní je v segmentu displej na místě vnitřního zpětného zrcátka, který u zaplechované verze monitoruje situaci za vozidlem nebo na straně spolujezdce a funguje i jako výstup couvací kamery. To všechno jsou prvky, o nichž si před pár lety mohly dodávky nechat jen zdát.

Přesto – užitkové auto dělá užitkovým autem jeho praktičnost. A ani v této disciplíně berlingo nijak výrazně nezaostává. Vůz má v kabině celou řadu odkládacích ploch, volitelně lze mít u spolujezdce dvoumístnou lavici, která zvyšuje počet konfigurací kabiny. Prostřední sedadlo tak lze sklopit a vytvořit z něj stolek, pravé krajní sedadlo pak lze sklopit do podlahy a otvorem v dělící přepážce protáhnout delší předměty. Sedák lze rovněž vyklopit nahoru a převézt menší náklad přímo v kabině. Standardní konfigurace s jednoduchým sedadlem spolujezdce, pokud není nastavitelné, pak má pod sedákem 39litrový úložný prostor. Menší, šestilitrový prostor, je možné mít i pod sedadlem řidiče. Dále nechybí ani zásuvka na 230 V nebo bezdrátové dobíjení telefonů.

Moderní motory a osmiletá záruka

I když emisní předpisy jsou neúprosné, nabídka převodovek a pohonných jednotek je pro berlingo velmi rozmanitá. K dispozici jsou jak zážehové tak vznětové motory, manuální nebo zcela nová osmistupňová samočinná převodovka. Benzínové agregáty PureTech mají výkony 81 nebo 96 kW, dieselové motory BlueHDi pak 56, 75 a 96 kW.

Velkou výhodou je, že Citroën nabízí celou řadu verzí ihned k odběru a za akční ceny. Značková záruka může být až 8 let nebo 200 000 km.

Technické údaje Citroën Berlingo

  Nejlevnější zážehová verze – 1.2 PureTech 110k S&S MAN6 Van Nejlevnější vznětová verze – 1.5 BlueHDi 75k MAN5 Van

MOTOR, PŘEVODOVKA:

Druh a uspořádání motoru Zážehový přeplňovaný tříválec, pohon předních kol Vznětový přeplňovaný čtyřválec, pohon předních kol
Zdvihový objem (cm3) 1199 1499
Největší výkon (kW) při otáčkách (1/min) 81 při 5500 56 při 3500
Největší točivý moment (Nm) při otáčkách (1/min) 205 při 1750 230 při 1750
Převodovka šestistupňová, ručně řazená pětistupňová, ručně řazená

ROZMĚRY:

Vnější rozměry (délka/šířka/výška) (mm) 4403/1848/1796 4403/1848/1796
Rozvor (mm) 2785 2785
Objem nákladového prostoru (m3) 3,3 3,3

HMOTNOSTI:

Pohotovostní/užitečná hmotnost (kg) 1359/581 11395/605
Hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu (kg) 1200/670 1100/690

VÝKONY:

Největší rychlost (km/h) 174 151
Zrychlení z 0 na 100 km/h za (s) 11,7 17,9
Spotřeba paliva
(město/mimo město/kombinovaná)  (l/100 km)
6,2/4,8/5,3 4,8/3,9/4,2
Emise CO2 (g/km) 121 112

CENA:

  407 000 Kč (bez DPH) 297 900 Kč (bez DPH) – akční cena

Fotogalerie

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit