16 července, 2024

Vyhlášení výsledků IX. ročníku ankety FLEET DERBY 2023

Praha 1.února 2023

Po dvou letech mimořádných covidových opatření získalo opět vyhlášení nejlepších vozů ankety FLEET DERBY slavnostní společenský charakter. Přes osmdesát hostů včetně členů odborné poroty, zástupců automobilek a PR manažerů se sešli v již dobře známých prostorách hotelu Artemis v Praze 8, kam se událost s dvouletou pauzou vrátila. Celým programem doprovázel hudebník a skladatel Robert Ferenc a zpěvačka Luisa Jírová. Role moderátora se zhosti Jan Smetana, známý reportér České televize. 

I když je základní koncept ankety stále stejný, s každým rokem se její podoba mění v rámci dynamické reakce na změny trhu s novými automobily. Například kategorie ekologických vozů, která dříve spojovala všechny automobily s alternativním a elektrickým pohonem, byla letos rozdělena. Ve třídě ekologických vozů tak spolu bojovaly všechny druhy hybridů i verze s LPG či CNG pohonem, elektromobily se o vítězství předháněly ve své vlastní kategorii. Bateriové vozy však promluvily i do manažerských a užitkových vozů, či SUV. To dodalo letošnímu ročníku mnohem pestřejší charakter. 

Anketa byla rozdělena na internetové hlasování, v němž flotiloví manažeři vybírali nejlepší automobily v jednotlivých třídách, v druhé části ankety dostala hlas odborná porota, která volila dva absolutní vítěze ankety Fleet Derby: Flotilové auto roku a Flotilový elektromobil roku. 

Odborná porota při rozhodování brala v potaz především celkové náklady na provoz (TCO), emisní zátěž, užitnou hodnotu, vyspělost komfortních i bezpečnostních prvků a vhodnost daného pohonu do vozového parku. Na konci dne pak porota odevzdala hlasovací lístky, z nichž vzešel nejlepší flotilový elektromobil a absolutní vítěz. Všechny hlasovací lístky jsou k dispozici na stránkách ankety FLEET DERBY. 

Škoda opět sbírala trofeje

Domácí automobilka se v anketě FLEET DERBY tradičně umisťuje hodně vysoko. Letos sice hlavní titul celkového vítěze nezískala, ale s modelem Škoda Enyaq Coupé RS iV dosáhla na stejně hodnotné ocenění v podobě nejlepšího elektromobilu roku 2023. Stejný názor jako odborná porota měla i veřejnost, jelikož dynamické SUV vyhrálo internetovou kategorii elektromobilů.

Závěrečnou trofej dovezla Škoda Karoq za třetí místo mezi SUV vozy a crossovery. Kategorii SUV tentokrát ovládlo Subaru Forester za solidní TCO, vynikající zůstatkové hodnoty a mimořádně úspěšné tažení na poli bezpečnosti v nárazových testech na nejnáročnějších trzích Japonska, Evropy a v USA. 

Prvenství letos patřilo Volkswagenu

Jako nejlepší vůz letošního klání vybrala porota Volkswagen Golf za vyvážené TCO, dostupný a rychlý servis a skvělý poměr ceny a užitné hodnota. Také zde se odborníci shodli se širokým publikem, jelikož praktický Golf nenašel přemožitele ani mezi referentskými vozy. Volkswagen rovněž získal dohromady tři sošky. Poslední přidal Volkswagen Tiguan e-Hybrid za třetí místo mezi ekologickými vozy. 

Dařilo se Němcům i Korejcům

V diváckém internetovém hlasování si dále velice dobře vedlo BMW s elektromobilem i4. Ten se umístil jako třetí mezi manažerskými vozy a cestou domů pobral ještě druhé místo ve třídě elektromobilů. 

Mercedes-Benz prokázal schopnost oslovit v odlišných segmentech. Model Citan zaparkoval na třetím místě mezi užitkovými vozy a třída C, která loni kategorii manažerských vozů vyhrála, se letos udržela na druhém místě. 

Vedle německých značek se dařilo také duu z Koreje. Plug-in hybridní Kia Niro byla zvolena nejlepším ekologickým vozem a větší Sportage získala druhé místo mezi SUV vozy a crossovery. Hyundai se s modelem Staria umístil na druhém místě ve třídě užitkových vozů. Doplnil jej elektrický Ioniq 5 coby třetí nejlepší elektromobil. 

Ocenění za flotilové prodeje roku 2022

Vzhledem k přetrvávajícím úskalím, která doprovázejí výrobu a dodávky nových vozů, je třeba zvláště ocenit tvrdou práci flotilových manažerů jednotlivých značek. 

V uplynulém roce poutal pozornost i dynamický rozvoj značky CUPRA, která v Česku zaznamenala nárůst prodejů o 260 %. Zatímco v roce 2021 prodala 643 automobilů, loni to bylo přes 2300. Nejúspěšnějším flotilovým modelem se stal Formentor, kterému se dařilo především v autopůjčovnách. Sedmdesát jich odebral SIXT, dalších čtyřicet Europcar. Obě společnosti také počítají s dodáním šedesáti modelů CUPRA Leon. Z uvedeného množství se loni podařil předat 90 automobilů. Za mimořádný výkon si ocenění Firemní prodeje roku 2022 odnesl Petr Schmidt, flotilový manažer značek CUPRA a SEAT. 

Další ocenění za flotilové prodeje roku 2022 dostává Ford. Meziroční nárůst prodejů osobních vozidel této značky je přes 15 %. Fordu se dařilo jak s pick-upem Ranger, tak s velkou elektrickou dodávkou Transit. Ranger zvítězil ve výběrovém řízení společnosti Lesy České republiky. Rámcová smlouva počítá s dodáním 235 pick-upů. Úspěch zaznamenal také E-Transit. Společnost DHL loni odebrala 14 elektrický dodávek a přes 10 jich bude předáno letos. Mimochodem E-Transit v anketě Fleet Derby zvítězil v kategorii užitkových automobilů. Mimořádné ocenění tedy přebral Petr Fuzák, flotilový manažer značky Ford

Ocenění za flotilové prodeje roku 2022 putovalo také ke značce Škoda. Komerční banka se rozhodla celou svou flotilu postupně obměnit za elektromobily. V rámci rozsáhlého výběrového řízení zvítězil model Enyaq. Během počáteční fáze obměny Komerční banka loni odebrala 131 elektrických škodovek. Zbývajících 500 automobilů bude následovat v dalších letech. 

Mimořádné ocenění za Firemní prodeje roku 2022 převzal Michal Nykl, koordinátor fleetových prodejů společnosti Škoda Auto. 

Fotogalerie ze slavnostního vyhlášení

ABSOLUTNÍ VÍTĚZOVÉ ANKETY FLEET DERBY 2023

Flotilový automobil roku 2023

Volkswagen Golf Variant

Flotilové elektroauto roku 2023

Škoda Enyaq Coupé RS Iv

VÍTĚZOVÉ ANKETY FLEET DERBY 2023 podle tříd

 Manažerské vozy

 1. Audi A6
 2. Mercedes-Benz C
 3. BMW i4

SUV vozy a crossovery        

 1. Subaru Forester
 2. Kia Sportage
 3. Škoda Karoq

Referentské vozy

 1. Volkswagen Golf Variant
 2. Opel Astra
 3. SEAT Leon Sportstourer

Elektromobily

 1. Škoda Enyaq Coupé RS iV
 2. BMW i4
 3. Hyundai Ioniq 5

Ekologické vozy

 1. Kia Niro PHEV
 2. Peugeot 308 SW PHEV
 3. Volkswagen Tiguan e-Hybrid

 Užitkové vozy do 3,5 t

 1. Ford E-Transit
 2. Hyundai Staria
 3. Mercedes-Benz Citan
Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit