5 října, 2022

Citroën C3

Počátkem tohoto roku Citroën představil facelift současné třetí generace modelu C3, který novince vtiskl nový vzhled přední masky, lehce přepracovaný design a zákazníkovi ještě větší pohodlí. S téměř 4,5 miliony vozy prodanými od jeho uvedení na trh je Citroën C3 bestselerem modelové řady značky a je tak pro automobilku veledůležitým modelem.

I facelift 3. generace, které se prodalo již přes 750 000 vozů, tedy hodlá sázet na osvědčené atributy vozu, kterými je odvážný futuristický vzhled a zaměření především na komfort posádky. U C3 to naplňuje především komplikované složení předních světlometů a boční plastové kryty dveří zvané Airbump.

K odvážnému stylu nové přední masky, u které se poprvé objevuje nový podpis značky inspirovaný koncepčním vozem CXperience, se přidávají i nové LED světlomety, nová litá kola 16″ a 17″ a nové prvky Airbump pro robustnější vzhled. Novinka navíc přináší ještě větší potenciál úprav na míru: Citroën, který se řídí sloganem „Inspired By You“, umožňuje každému vytvořit vůz podle přání. Nabídku individualizace Nové C3 nyní tvoří 97 kombinací, za kterými stojí zejména nové odstíny karoserie, nové odstíny střechy, ale také nové prostředí interiéru.

Nová přední maska přitahuje pozornost na první pohled. Úpravou prošel ale i nový podpis Citroën, který také zdůrazňuje výšku kapoty. Lišty ve tvaru šípů sahají až k denním LED světlům a zvýrazňují šířku vozu. Přepracovány byly i nové světlomety, jež jsou u všech verzí jsou vybavené LED diodami. Zadní strana si zachovala hladký povrch, z něhož vystupují zadní světla. Uprostřed zádi figurují černé lesklé lišty ve tvaru šípů z loga značky s chromovaným olemováním, které zadní straně dodávají moderní vzhled.

Jízda hraje především na notu komfortu. Podvozek je velmi podvolný a dobře odhlučněný a model C3 je díky svému průměru otáčení 10,7 m i velmi mrštný. Na délku měří 399 cm a nabízí tak optimální kompaktnost pro provoz ve městech. Jakkoliv je nový Citroën C3 praktický ve městě, současně se nezalekne ani cest mimo město a hodí se tak k jakýmkoliv kratším nebo i delším jízdám.

Interiér a vnitřní prostor

Nový Citroën C3 byl vytvořen tak, abyste se v něm jeho posádka cítila za každé situace jako doma. Novinka nabízí důvtipnou středovou odkládací přihrádku, díky níž se uvolnilo maximum prostoru vepředu, doplňuje ji velká odkládací přihrádka před sedadlem spolujezdce a chytře zvolená světlá barva vnitřku těchto přihrádek kontrastuje s předměty, které do nich posádka odloží, a je pak snazší je najít. Pocit pohody na palubě navíc posilují i nová sedadla Advanced Comfort, v kterých se posádka velmi rychle zabydlí. A nakonec je tu zavazadlový prostor o objemu 300 l, který se ve své třídě nevymyká průměru a se zavazadly se tak posádka nemusí nijak omezovat.

Nová C3 se snaží klást důraz na modernost a plynulost používání díky nabídce služeb s připojením na internet. Ty jsou rozděleny do úrovní  Connect Assist, Connect Nav a Connect Play. Tento balíček služeb je součástí programu Citroën Advanced Comfort, jehož jediným cílem je zajistit rychlý a intuitivní přístup k internetovým službám pro zákazníka a zároveň splnit tři klíčové potřeby: optimální bezpečnost, snadnější navigaci a maximální propojení. Systém Connect Nav zpřístupňuje použité technologie prostřednictvím dotykového 7″ displeje. Systém Connect Play pak umožňuje řidiči díky technologii Mirror Screen kompatibilní se systémy Apple CarPlay™ a Android Auto připojit svůj chytrý telefon k vozu a replikovat jeho obsah na displej automobilu.

Další zajímavostí je kamerový systém ConnectedCAM umístěný ve zpětném zrcátku. Jde o fullHD kameru vybavenou GPS a interní pamětí 16 GB. Automaticky nahrává to, co řidič vidí před vozem v úhlu 120 stupňů. Dá se použít jako fotoaparát nebo kamera. Záběry jsou pomocí speciální aplikace sdílet na sociálních sítích.  Současně lze záběry z kamery použít jako důkazní materiál, jelikož kamera po zaznamenání havárie automaticky uloží do paměti záznam děje 30 sekund před nárazem a 60 sekund po něm. Fotografie nebo videa lze zachytit ručně nebo natáčet video v neustálé kontinuální smyčce – do paměti se vejde jedna hodina záznamu, pak jsou stará data automaticky přehrávána.

Motory a technologie

Pro pohon modernizovaného modelu C3 slouží úsporné motory poslední generace, které splňují emisní normu Euro 6. Volit lze benzínový tříválec PureTech 82 s výkonem 61 kW (PureTech 82 S&S s manuální pětistupňovou převodovkou) a PureTech 110 o výkonu 81 kW (PureTech 110 S&S s manuální šestistupňovou převodovkou) nebo dieselový motor BlueHDi 100 s výkonem 75 kW (BlueHdi 100 S&S s manuální pětistupňovou převodovkou). Pro větší pružnost a klid za volantem je Nová C3 k dispozici také s automatickou šestistupňovou převodovkou EAT6 (PureTech 110 S&S EAT6).

Technické údaje Citroen C3

  Nejlevnější zážehová verze – 1.2 PureTech 83 Nejlevnější vznětová verze – 1.5 BlueHDi 100

MOTOR, PŘEVODOVKA:

Druh a uspořádání motoru Zážehový přeplňovaný tříválec, pohon předních kol Vznětový přeplňovaný čtyřválec, pohon předních kol
Zdvihový objem (cm3) 1199 1499
Největší výkon (kW) při otáčkách (1/min) 61 při 5750 75 při 3500
Největší točivý moment (Nm) při otáčkách (1/min) 118 při 2750 250 při 1750
Převodovka pětistupňová, ručně řazená pětistupňová, ručně řazená

ROZMĚRY:

Vnější rozměry (délka/šířka/výška) (mm) 3996/1749/1474 3996/1749/1474
Rozvor (mm) 2539 2539
Zavazadlový prostor (l) 300 300

HMOTNOSTI:

Pohotovostní/užitečná hmotnost (kg) 1055/445 1161/444
Hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu (kg) 450/450 600/450

VÝKONY:

Největší rychlost (km/h) 169 188
Zrychlení z 0 na 100 km/h za (s) 13,3 10,2
Spotřeba paliva
(město/mimo město/kombinovaná)  (l/100 km)
5,0/3,8/4,2 3,6/3,0/3,2
Emise CO2 (g/km) 97 86

CENA:

  305 000 Kč (včetně DPH) 401 000 Kč (včetně DPH)

Fotogalerie

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit