16 července, 2024

Citroën C5 X Hybrid

Je to už pár let, co Citroën vyklidil pozice ve střední třídě. Sedanu a kombi C5 se nedařilo úplně podle představ automobilky, a tak se raději zaměřila na menší segmenty a SUV C5 Aircross. Loni se však Citroën rozhodl do střední třídy vrátit, i když model C5 X není úplně klasickým zástupcem této kategorie. Navíc se poprvé dodává bez dieselu, které vystřídal plug-in hybrid.

Interiér a vnitřní prostor

Pro dobíjecí hybrid platí vlastně úplně to stejné jako pro klasický Citroën C5 X. Na první pohled se auto hlásí k extravagantnější části historie francouzské značky. Sází na výrazný vnější vzhled, který v sobě snoubí prvky ze světa SUV a liftbacků či velkých hatchbacků. K tomu se přidává ještě špetka kombi, patrná ale především v praktičnosti a vnitřním prostoru. Plug-in hybrid při pohled zvnějšku pozná jen skutečný znalec podle druhého víčka nádrže vlevo vzadu, kryjící dobíjecí konektor. C5 X je každopádně jakýmsi „superkřížencem“ hned několika automobilových kategorií, což by jí ale mohlo ve finále spíše uškodit. Vzpomenout z relativně nedávné historie lze třeba Opel Signum, velký propadák, který byl podobným křížencem hned několika automobilových kategorií.

Citroën ale nakonec vyráží se solidními zbraněmi. Jednou z nich je i vnitřní prostor. Základem sice je platforma EMP2 jako u většiny kompaktních modelů Stellantisu, ovšem s rozvorem protaženým na 2785 mm a délkou přes 4,8 metru. Jedná se tak o jasného zástupce střední třídy, což potvrzuje i dostatek prostoru na zadních sedadlech v podélném i příčném směru. Zavazadlový prostor plug-in hybridu použitým pohonem samozřejmě trochu utrpěl, v základu nabízí 485 litrů tedy o 60 l méně. Mezi plug-in hybridy střední třídy, třeba Superbem s karoserií liftback, ale jde o hodnotu více než slušnou

Interiér je primárně hodně komfortní, ostatně celé nastavení auta včetně tlumičů to hraje hodně na komfortní notu. Zároveň ale dobře kombinuje modernu s klasikou. Už od základní verze má přístrojovou desku se sedmipalcovým displejem a desetipalcovou centrální dotykovou obrazovku, která se ve vyšších verzích mění na dvanáctipalcovou. Nicméně mu nechybí ani klasická fyzická tlačítka pro ovládání klimatizace. Vše pak doplňuje ještě head-up displej ve vyšších verzích výbavy, promítající na čelní sklo důležité informace o jízdě.

Motory a technologie

Pryč jsou doby, kdy se pod kapotu velkých Citroënů montovaly silné čtyř- nebo šestiválcové turbodiesely. Teď je vrcholem nabídky plug-in hybrid složený z přeplňované benzinové šestnáctistovky a elektromotoru. Systémový výkon je 165 kW, tedy nejvíce z celé nabídky, ovšem sílu přenáší osmistupňový automat výhradně na přední kola. Elektrická čtyřkolka je vyhrazená jiným dobíjecím hybridům ze stáje Stellantisu.

Akumulátor má kapacitu 12,4 kWh a podle automobilky tak lze na elektřinu ujet 55 km. Nejvyšší rychlost je v takovém případě omezená na 135 km/h, jinak je 233 km/h. Sprint z 0 na 100 km/h za 7,8 vteřiny je pak z celé nabídky nejrychlejší. Dobíjet baterku je možné maximálně 7,4 kW, kdy je plná kapacita k dispozici za hodinu a 40 minut. Za tu je ale nutné připlatit 17 tisíc korun. Standardem je 3,7kW nabíječka s dobíjecím časem těsně pod čtyři hodiny. Domácí 1,8kW zásuvka proces protáhne na sedm hodin a pět minut. Průměrná spotřeba je mimochodem 1,3 l/100 km, pokud se s elektromotorem pracuje správně.

Technologiemi je pak nový Citroën docela nabitý. O head-up displeji už byla řeč, ovšem bavit se je možné i o plejádě bezpečnostních asistentů. V základu má auto nouzové brzdění detekující chodce, cyklisty i dopravu v noci , varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu i čtení značek omezujících rychlost. Čím více je však majitel ochoten sáhnout do kapsy, tím více zajímavých technologií auto má. Nechybí tak adaptivní tempomat s funkcí automatického rozjezdu či zastavení, sledování mrtvého úhlu, 360stupňový kamerový systém nebo monitorování provozu za autem při couvání.

Technické údaje Citroën C5 X Hybrid 

  Nejlevnější plug-in hybridní verze –  225 ë-EAT8 
MOTOR, PŘEVODOVKA:
Druh a uspořádání motoru Zážehový přeplňovaný čtyřválec v kombinaci s elektromotorem, pohon předních kol
Zdvihový objem (cm3) 1598
Největší výkon (kW) při otáčkách (1/min) 165 při 6000
Největší točivý moment (Nm) při otáčkách (1/min) 360 při 1750
Převodovka osmistupňová, samočinná
ROZMĚRY:
Vnější rozměry (délka/šířka/výška) (mm) 4805/1859/1485
Rozvor (mm) 2785
Zavazadlový prostor (l) 485/1580
HMOTNOSTI:
Pohotovostní/užitečná hmotnost (kg) 1722/538
Hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu (kg) 1350/750
VÝKONY:
Největší rychlost (km/h) 233
Zrychlení z 0 na 100 km/h za (s) 7,8
Spotřeba paliva
(kombinovaná) (l/100 km)
1,3
Emise CO2 (g/km) 29-30
CENA:
  1 190 000 Kč (včetně DPH)

Galerie

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit