16 července, 2024

Kia Sportage

Nové, středně velké SUV je příjemným překvapením značky. Novou Kiu Sportage můžete mít benzinovou, naftovou, hybridní, s ručně řazenou i samočinnou převodovkou s pohonem předních, nebo všech kol.

 Kia Sportage spolu s rodinou Ceed vedou dlouhodobě prodeje značky. Nová generace oblíbeného SUV přináší zcela nový design po vzoru Nira a Sorenta a také široký výběr elektrifikovaných pohonů. Navíc mezigeneračně povyrostla. Nová Sportage měří na délku 4515 mm (+30 mm) a na šířku 1865 mm (+10 mm). Výška zůstala stejná, ale rozvor se prodloužil o 10 mm na 2 680 mm.

Sportage si vždy zakládala na atraktivním designu, ale pátá generace posouvá exteriér i techniku mílovým krokem kupředu. Mnohým může přijít až kontroverzní, ale rozhodně ji na silnici nikdo nepřehlédne. Tygří maska chladiče má až abstraktní pojetí a široká výplň masky chladiče zasahující hluboko do nárazníku podtrhuje mohutnost vozu a šířku 1865 mm.

Dalším výrazným prvkem je lomené denní svícení tvaru bumerangu doplněné hlavními LED světlomety a automatickým přepínáním. U vyšších výbav nechybí adaptivní sestava. Pro umocnění dojmu je Sportage poprvé dostupná s kontrastně černým provedením střechy a přináší nové designy litých kol s průměry od 17 do 19 palců.

Interiér a vnitřní prostor

Kia Sportage nabízí jedny z nejlepších parametrů prostoru pro posádku. Vzadu nabízí pro nohy 996 mm, zatímco výška stropu je nadprůměrně velkorysá (998 mm). Zavazadlový prostor nabízí objem 591 litrů (dle metodiky VDA). Kvůli co nejvyšší praktičnosti jsou zadní sedadla dělená a sklopná v poměru 40:20:40 s možností zvětšit nákladový prostor až na 1780 litrů.

Středový panel poskytuje praktický úložný prostor, držáky na nápoje a spínače s měkkým povrchem umístěné na vyvýšeném profilu vedle kruhového voliče systému elektronického řazení. Přihrádka pro dobíjení mobilních zařízení disponuje funkcí vysokorychlostního bezdrátového nabíjení o výkonu 15 W.

Nastupování na místo řidiče usnadňuje plochá spodní hrana multifunkčního volantu. Veškerá jízdní data se zobrazují na 12,3palce širokém digitálním panelu, který je dostupný ve vyšších výbavách. Základní modely zůstávají věrni 12palcovému LCD displeji se 4,2palcovým displejem Supervision. Kromě základní verze má Sportage s konvenčními motory dovozovou klimatizaci. U hybridní a plug-in hybridní motorizace si kromě řidiče a spolujezdce mohou nastavit teplotu i cestující ve druhé řadě.

Středobodem kabiny je displej se zakřivením včetně dotykové plochy, který zboku lemují stylově tvarované výdechy ventilace. Obrazovka multimediálního zařízení má úhlopříčku 12,3 palce a doplňuje ji pás tlačítek ve spodní části s přímým přístupem k rozhraní klimatizace, navigace, rádia, základnímu nastavení a multimédiím.

Motor a technologie

Ačkoliv se portfolio rozrostlo o hybrid a plug-in hybrid, Sportage na konvenční pohony nezapomíná. Proto nabídka zahrnuje i nový zážehový motor 1.6 litru T-GDi s mild-hybridním systémem o výkonech 110 a 132 kW. Slabší verze poskytuje nejširší možnosti. Můžete ji mít se šestistupňovým manuálem, nebo dvouspojkovým automatem 7DCT. Stejně tak si lze volit pohon předních, nebo všech kol. Silnější verze se 132 kW počítá s náročnějšími zájemci, proto je spojená výhradně s automatem s pohonem obou náprav. 

Vznětovou alternativou je 1.6 CRDi. Slabší s výkonem 85 kW je dostupná pouze pro základní výbavu. Automobilka předpokládá větší zájem u silnější verze s výkonem 100 kW. Proto je dostupná s manuální i automatickou převodovkou a pohonem předních i všech kol.

Novinkou v rámci modelové řady je systém Terrain Mode s premiérou právě ve Sportage páté generace. Propracovaný systém byl vyvinut pro ty majitele, kteří chtějí Sportage využívat k výpravám do přírody a volnočasovým aktivitám zahrnujícím jízdu v písku, sněhu a bahně. 

Při neaktivním systému Terrain Mode se Sportage standardně přepíná do režimu Drive Mode, kdy má řidič možnost volby z dílčích nastavení Comfort, Eco a Sport. K jízdní charakteristice též přispěla nová podvozková platforma. 

Nová Sportage využívá online aktualizací softwaru a mapových podkladů. Software konektivity podporuje dálkovou komunikaci uživatele s vozidlem prostřednictvím mobilní aplikace Kia Connect. Interaktivní technologie dále uživatelům zpřístupňuje palubní funkce, jako např. služby „Kia Live“, online navigaci, online rozpoznávání hlasu a integraci kalendářů z chytrého telefonu. Mobilní aplikace Kia Connect dále uživatelům umožňuje zkontrolovat, zda je vozidlo řádně uzamčené a jsou zavřená okna. Pohodlí uživatele navíc zvyšuje informace o tom, kde přesně své SUV naposledy zaparkoval.

Oceňovaná technologie na podporu řízení z vlastního vývoje Kia („DriveWise“) pomáhá potlačit řadu všudypřítomných rizik a zároveň snižuje únavu při řízení. Nová Sportage v rámci bezpečnostního paketu DriveWise ADAS zahrnuje špičkový systém autonomního nouzového brzdění Kia s funkcí pro odbočování na křižovatkách, která pomáhá vyhnout se střetům s protijedoucími vozidly při odbočování vlevo.

Asistent pro jízdu na dálnici doplňuje adaptivní tempomat propojený s navigací. Funkčnost tempomatu je vylepšena tím, že na dálničních úsecích se zatáčkami a oblouky automaticky snižuje rychlost jízdy ještě před nájezdem do zatáčky. Praktický je také ukazatel dopravních omezení. 

Dálkově ovládaný inteligentní parkovací asistent pomáhá řidiči na dálku zaparkovat, nebo vyjet z parkovacího místa s ovládáním zvenčí vozidla. Parkovací manévry krom toho usnadňuje technologie pro zobrazování situace za vozidlem a 360° monitorovací systém, jenž v reálném čase zobrazuje video záznam vozidla a jeho okolí.

Technické údaje Kia Sportage

  Nejlevnější zážehová verze – 1.6 T-GDI GPF Nejlevnější vznětová verze – 1.6 CRDi SCR
MOTOR, PŘEVODOVKA:
Druh a uspořádání motoru Zážehový čtyřválec pohání přední kola Vznětový čtyřválec pohání přední kola
Zdvihový objem (cm3) 1598 1598
Největší výkon (kW) při otáčkách (1/min)   110 při 5 500 85 při 4000
Největší točivý moment (Nm) při otáčkách (1/min) 250 při 1500-4000 280 při 1500-2750
Převodovka manuální 6stupňová manuální 6stupňová
ROZMĚRY:
Vnější rozměry (délka/šířka/výška) (mm) 4515/1865/1650 4515/1865/1650
Rozvor (mm) 2680 2680
Zavazadlový prostor (l) 591 571
HMOTNOSTI:
Provozní hmotnost (kg) 1376 1415
Hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu (kg) 1650/750 1650/750
VÝKONY:
Největší rychlost (km/h) 189 175
Zrychlení z 0 na 100 km/h za (s) 10,3 12,1
Spotřeba paliva
(město/mimo město/kombinovaná)  (l/100 km)
6,6-7 5,1-5,5
Emise CO2 (g/km) 150-159 135-144
CENA:
  664 980 Kč (včetně DPH) 714 980 Kč (včetně DPH)

Galerie 

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit