16 července, 2024

Hyundai Staria

Hyundai letos poprvé vstoupil do segmentu osobních dodávek a nutno podoktnout, že na sebe náležitě upoutal pozornost. Staria na první pohled vypadá jako koncept, ale automobilka měla dostatek kuráže na to, aby jej dovedla do sériové výroby.

Model Staria je koncipován pro rodiny i podnikání. Vzhledem k reprezentativnímu designu a možnosti luxusní výbavy jej ocení i vyhlášené hotely pro převoz VIP hostů. Univerzální platforma v budoucnu přinese i verze pro speciální účely. Staria překvapivě není elektromobil, ale zůstává věrná vznětovému motoru. Tady se konkurence výrazně snížila po odchodu modelů skupiny PSA, které už jsou prakticky jen s elektrickým pohonem. Zůstaly ale modely s pevnou základnou jako například Volkswagen Multivan.

Jednoduchou příď modelu STARIA zdobí horizontální světla pro denní svícení spolu s obrysovým světlem, které společně zabírají celou šířku vozidla. Široká maska chladiče s jedinečnou mřížkou přispívá k okamžité identifikaci vozu. Jeho sofistikovaný vzhled je definován také nízko uloženými světlomety po obou stranách masky chladiče. Hyundai používá u všech částí přídě stejnou barvu karoserie. Velkoplošná panoramatická boční okna protažená více dolů zlepšují celkový výhled. Záď s vertikálními zadními svítilnami a širokým zadním oknem má jednoduchý a čistý vzhled.  Zadní nárazník je umístěn velmi nízko pro snadnou manipulaci se zavazadly nebo nákladem.

Interiér a vnitřní prostor

Při vývoji nového MPV zvolil Hyundai zajímavý postup, kdy nejdříve navrhl interiér a podle něj koncipoval vzhled vnější karoserie. Důvodem byla zpětná vazba zákazníků, kteří kladou důraz na prostor a vysokou variabilitu.

Přístrojová deska zaměřená na řidiče má futuristický vzhled. K tomu přispívá digitální přístrojový štít s úhlopříčkou 10,25 palce umístěný ve zvýšené poloze, což částečně nahradilo head-up displej. Centrem multimediální zábavy a správy komfortních funkcí je multimediální zařízení dodávané s obrazovkami o úhlopříčce 8 a 10,25 palce. Už základní verze disponuje digitálním příjmem rádia a bezdrátovým spojením chytrých telefonů přes Android Auto a Apple CarPlay. Lepší provedení profituje z online služeb.

Odkládací prostory jsou dostupné v horním oddílu stropní konzoly, ve spodní zóně přístrojové desky a v horní a spodní části středové konzoly. Schránka středové konzoly nabídne držáky nápojů, vstupy USB a dodatečné odkládací prostory.

Dle požadovaného účelu si lze interiér přizpůsobit v široké škále. Na výběr je látkové i kožené čalounění s možností prémiového provedení Nappa. Přední sedadla mohou být vyhřívaná i ventilovaná. Chlazení je dostupné také pro druhou řadu. Kromě základní verze jsou všechny Starie vybavené automatickou klimatizací se samostatnými výdechy pro druhou a třetí řadu.

Sedmimístná verze zahrnuje relaxační nastavení prémiových sedadel ve druhé řadě, která se jedním stisknutím tlačítka automaticky uvedou do specifické polohy poskytující sedící osobě optimální oporu těla a zlepšující celkový pocit komfortu. Alternativou je verze se devíti sedadly.

Velikost zavazadlového prostoru se mění v závislosti na počtu sedadel. Ponechání pouze předních sedadel vytvoří prostor o objemu 4 935 l. Naopak v devítimístné konfiguraci zůstane stále zajímavých 831 až 1 303 litrů.

Motor a technologie

Staria je dodávána výhradně se vznětovým přeplňovaným čtyřválcem CRDi o objemu 2.2 litru. Výkon 130 kW se 430 Nm točivého momentu v kombinaci se 75itrovou nádrží poskytuje komfort na dlouhé cesty. Musí se ale počítat s výletním tempem, protože Staria váží kolem 2 tun.  Spojení je možné se šestistupňovým manuálem, nebo osmistupňovým automatem.

Novinka si drží vysoký standard i v oblasti podpory řidiče. Samozřejmostí je automatické nouzové brzdění s detekcí vozidel, chodců i cyklistů. Systém také varuje před srážkou pro odbočování vlevo a sleduje situaci v mrtvém úhlu. Vrcholná verze se může pochlubit pokročilým systémem autonomní jízdy po dálnici.

Na model Staria poskytuje Hyundai tříletou záruku bez omezení kilometrů včetně asistenčních služeb. Po 10 let se nemusí platit za aktualizace mapových podkladů a na 5 let je předplacení i služby Live Services, pokud je vůz vybaven navigací.

Technické údaje Hyundai Staria

  Nejlevnější  verze –  2.2 CRDi 
MOTOR, PŘEVODOVKA:
Druh a uspořádání motoru Vznětový přeplňovaný čtyřválec, pohon předních kol
Zdvihový objem (cm3) 2199
Největší výkon (kW) při otáčkách (1/min) 130/3800
Největší točivý moment (Nm) při otáčkách (1/min) 430/1500-2500
Převodovka šestistupňová, ručně řazená
ROZMĚRY:
Vnější rozměry (délka/šířka/výška) (mm) 5253/1997/1990
Rozvor (mm) 3273
Zavazadlový prostor (l) (6 míst. verze) 2 890
HMOTNOSTI:
Pohotovostní/užitečná hmotnost (kg) 1960/1190
Hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu (kg) 2000/750
VÝKONY:
Největší rychlost (km/h) 180
Zrychlení z 0 na 100 km/h za (s) 13,5
Spotřeba paliva
(kombinovaná) (l/100 km)
7,8-8,0
Emise CO2 (g/km) 205-210
CENA:
  899 990 Kč (včetně DPH)

Galerie

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit