16 července, 2024

Mercedes-Benz Citan

Kooperace značek Mercedes a Renault na malé dodávce oslaví letos desetileté výročí. Trojcípá hvězda si k jubileu nadělila její druhou generaci, která je k dispozici jak v užitkové verzi van, tak osobní verzi a ještě luxusnější a komfortnější třídě T.

Nová generace Citan přináší dosud největší možnosti užitkové a osobní verze oblíbené dodávky. Základním předpokladem je objemný nákladový prostor. Po čistě užitkové verzi van je k dispozici také osobní verze, nebo verze T, která má suplovat komfortní velkoprostorový automobil. Proti předchozí první generaci přináší výraznou modernizaci a vyšší užitnou hodnotu.

Bezpečnost je klíčovou hodnotou společnosti Mercedes-Benz a tak jde ještě o něco nad rámec Renaultu především v oblasti standardně dodávaných bezpečnostních prvků. K tomu přispívá odolný skelet karoserie s důmyslnými deformačními zónami, až sedm standardně dodávaných airbagů a rozsáhlá výbava moderními asistenčními systémy.

Interiér a vnitřní prostor

Pro nový Citan se na přání dodávají různé varianty systému MBUX. Mezi jeho silné stránky patří například koncept intuitivního ovládání prostřednictvím sedmipalcového dotykového displeje nebo dotykových tlačítek na volantu, ale také handsfree Bluetooth a přijímač digitálního rozhlasového vysílání (DAB a DAB+). Rychlý navigační systém s pevným diskem lze komfortně ovládat hlasovým asistentem „Hey Mercedes“.

Díky konektivitě systému MBUX mají zákazníci přístup k mnoha službám. S aplikací Mercedes me je MBUX ještě inteligentnější a uživatelsky přívětivější. „Hey Mercedes“ pracuje s hovorovým jazykem. Mezi další funkce systému Mercedes me connect patří služby s dálkovým přístupem, například zjištění stavu vozidla na dálku. Uživatel si tak může kdykoli zkontrolovat nejdůležitější data vozidla z pohodlí svého domova nebo kanceláře. Velmi praktická je také jízda s navigačním systémem, který používá informace o dopravě v reálném čase (Live Traffic) a komunikaci s okolím (Car-to-X). Řidič se tak může vyhnout dopravním zácpám, čímž ušetří mnoho času.

Široké posuvné boční dveře na levé i pravé straně vozidla a nízký práh 289 mm nákladového prostoru umožňují komfortní přístup do interiéru a snadnou nakládku. Cílovou skupinou jsou zejména společnosti rozvážkové služby. Díky délce 4498 mm, šířce 1832 a poloměru otáčení 11,2 m je ideálním partnerem do města. To ale neznamená, že se dovnitř nic nevejde. Naopak, plocha 2,35 m3 poskytuje objem 2 517 l.

Motory a technologie

Dodávku citan můžete mít se třemi vznětovými a dvěma benzinovými motory pokrývající výkonové spektrum od 55 do 96 kW. Nejširší možnosti výbavy přináší diesel 110 CDI, dvojici zážehových agregátů připadají vždy dvě linie. Standardem je šestistupňová manuální převodovka, ale pro trojici nejsilnějších verzí je dostupný také automat. 

Kromě legislativou požadovaných systémů ABS a ESP jsou všechny verze standardně vybaveny i asistentem pro rozjezd do kopce, asistentem pro jízdu v bočním větru, asistentem pro rozpoznávání únavy Attention Assist a funkcí nouzového volání Mercedes-Benz. Na přání je k dispozici také mnoho dalších asistenčních systémů, mimo jiné adaptivní tempomat Distronic s funkcí automatické jízdy v dopravní koloně a aktivní asistent řízení, který pomáhá řidiči udržovat Citan uprostřed jízdního pruhu. Nutno podoktnout, že drtivá většina prvků je za příplatek. Na straně druhé se to může brát jako benefit, kdy klient kupuje přesně to, co požaduje a nic navíc.

Technické údaje Mercedes-Benz Citan

  Nejlevnější zážehová verze –  110 Nejlevnější vznětová verze –  108 CDI
MOTOR, PŘEVODOVKA:
Druh a uspořádání motoru Zážehový čtyřválec, pohon předních kol Vznětový čtyřválec, pohon předních kol
Zdvihový objem (cm3) 1332 1461
Největší výkon (kW) při otáčkách (1/min) 75 při 4500 55 při 3750
Největší točivý moment (Nm) při otáčkách (1/min) 200 při 1500 230 při 1750
Převodovka šestistupňová, ručně řazená šestistupňová, ručně řazená
ROZMĚRY:
Vnější rozměry (délka/šířka/výška) (mm) 4498/1919/1832 4498/1919/1832
Rozvor (mm) 2716 2716
Zavazadlový prostor (l) 2517 2517
HMOTNOSTI:
Pohotovostní/užitečná hmotnost (kg) 1532/781 1609/750
Hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu (kg) 1500/690 1500/690
VÝKONY:
Největší rychlost (km/h) x x
Zrychlení z 0 na 100 km/h za (s) x x
Spotřeba paliva
(kombinovaná) (l/100 km; kWh/100 km)
6,7 5,2
Emise CO2 (g/km) 152 137
CENA:
  517 880 Kč (včetně DPH)  511 830 Kč (včetně DPH)

Galerie

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit