5 října, 2022

Opel Grandland X Hybrid

Opel krok po kroku naplňuje svoji vizi stát se „elektrickou“ značkou. Spolu s plně elektrickou Corsou se letos začal prodávat i plug-in hybridní model Grandland X Hybrid4, a to buď s pohonem všech nebo pouze předních kol.

Stávající generace modelu Grandland X přišla na trh v roce 2017. Stala se tak třetím členem rodiny Opel X, když se připojila ke svým menším sourozencům Opel Crossland X a Opel Mokka X, které jsou oba přibližně o 20 centimetrů kratší. Pro Grandland X jsou typické moderní dynamické linie, off-roadový vzhled a vyvýšená poloha sedadel s dobrým výhledem všemi směry, společně s celou škálou špičkových technologií a velkým vnitřním prostorem pro pět pasažérů.

S délkou 4477 milimetrů, šířkou 1856 milimetrů (bez vnějších zpětných zrcátek) a výškou 1609 milimetrů působí Opel Grandland X z každé perspektivy jako robustní SUV. Vpředu nad ochranným štítem v nárazníku nese výrazná maska chladiče logo s bleskem Opel. Vyhnuté chromované lišty lemují logo a probíhají do stran vstříc úzkým světlometům obsahujícím denní světla z LED v profilu dvojitého křídla, čímž vizuálně rozšiřují přední část karosérie. Zadní pohled na Grandland X prezentuje design typického SUV: Široký postoj, stříbrný nájezdový štít v nárazníku s integrovanými koncovkami výfuku po obou stranách, stejně jako i ochranné plastové obložení nárazníku nad ním a úzké zadní skupinové svítilny z LED, to vše zvýrazňuje sportovní charakter vozu.

Interiér a vnitřní prostor

Stejně vysokou kvalitu vyzařuje interiér: přístrojový panel a středová konzole s dotykovým displejem jsou jasně horizontálně členěné a natočené k řidiči. Středová konzole obsahuje tři úrovně ovládacích prvků pro rychlý a intuitivní přístup k infotainmentu, klimatizaci a funkcím podvozku.

Posádka profituje z pro SUV typické zvýšené polohy sedadel, která zaručuje dobrý výhled a umožňuje pohodlné nastupování a vystupování. K dispozici je i panoramatické střešní okno přivádějící do interiéru přirozené světlo a umožňuje ničím nerušený pohled na oblohu. Typický vysoký komfort modelů Opel zajišťují přední ergonomická sedadla s certifikátem AGR, vyhřívaný volant a vyhřívaní předních i zadních sedadel.

Dlouhý rozvor 2675 milimetrů zabezpečuje v kabině dost místa pro pětičlennou posádku. A variabilní zavazadelník s objemem od 514 do 1652 litrů poskytuje velkorysý prostor pro zavazadla a sportovní výbavu a Grandland X s ním může hravě konkurovat nejprostornějším kombi kompaktní třídy. Podle verze výbavy ulehčují přístup do zavazadelníku elektronicky ovládané páté dveře, které lze otevřít a zavřít bez dotyku jednoduchým pohybem nohy pod zadním nárazníkem.

Motory a technologie

Kromě řady běžných spalovacích motorů je novinkou roku 2020 plug-in hybridní pohon. Ten kombinuje výkon turbodmychadlem přeplňovaného zážehového čtyřválce o objemu 1,6 l a dvou elektromotorů pro systémový výkon 221 kW/300 k. Dva elektromotory o výkonu 80 kW/109 k pohání  li-ion vysokonapěťová (300 V) baterie o výkonu 13,2 kWh. Jeden elektromotor je uložený vpředu a je integrovaný do 8-stupňové automatické převodovky. Druhý je spolu s invertorem a diferenciálem integrovaný do modulu zadní nápravy. Díky tomu může být výkon přenášen na všechny čtyři kola.

Spalovací motor pohání vůz ve středních a vyšších rychlostech, elektromotory zajišťují krátkodobý pohon v nízkých rychlostech. Při pohonu čistě na elektřinu má Opel Grandland X Hybrid4 dojezd až 50 km (podle metodiky WLTP), resp. až 60 km (podle metodiky NEDC). Výzkumné studie, uskutečněné v Německu, ukazují, že asi 80 procent všech každodenních jízd je kratších než 50 km (především jízdy do práce a zpět), takže tito zákazníci by mohli teoreticky během pracovního týdne jezdit s vozem Grandland X Hybrid4 zcela bez lokálních emisí.

Grandland X Hybrid4 má čtyři jízdní režimy – elektrický, hybridní, AWD (4×4) a sportovní. Řidič tak může přizpůsobit charakteristiku vozu svým preferencím nebo specifickým jízdním podmínkám. Například v hybridním režimu vůz automaticky volí nejefektivnější způsob pohonu. Elektrický režim umožňuje jízdu výlučně s elektrickým pohonem – například v městských centrech. Režim AWD aktivuje elektromotor pohánějící zadní kola, takže vůz má maximální trakci na jakémkoli povrchu.

K dispozici je i varianta pouze s pohonem předních kol. Tam turbodmychadlem přeplňovaný zážehový čtyřválec 1.6 Turbo doplňuje pouze jeden elektromotor a celkový systémový výkon činí 165 kW/224 k, točivý moment vrcholí hodnotou 360 Nm.

Technické údaje Opel Grandland X PHEV

  Grandland X Plug In Hybrid 1.6 Turbo

MOTOR, PŘEVODOVKA:

Druh a uspořádání motoru Zážehový přeplňovaný čtyřválec, plug-in hybrid, pohon předních kol
Zdvihový objem (cm3) 1598
Největší výkon (kW) při otáčkách (1/min) 165 při 6000
Největší točivý moment (Nm) při otáčkách (1/min) 360 při 3000
Převodovka osmistupňová, automatická

ROZMĚRY:

Vnější rozměry (délka/šířka/výška) (mm) 4477/1856/1609
Rozvor (mm) 2675
Zavazadlový prostor (l) 390

HMOTNOSTI:

Pohotovostní/užitečná hmotnost (kg) 1735/475
Hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu (kg) 1250/600

VÝKONY:

Největší rychlost (km/h)
Zrychlení z 0 na 100 km/h za (s) 8,9
Kombinovaná spotřeba paliva (l/100 km) 1,5-1,4
Emise CO2 (g/km) 34-31

CENA:

  1 049 990 Kč (včetně DPH)

Fotogalerie

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit