27 března, 2023

Škoda Fabia

Čtvrtá generace Škody Fabia vsadila na jednoduchou politiku dvou výbav a litrových motorů. Náročnější zákazníci musejí počkat na konec roku, kdy se objeví verze 1,5 TSI/110 kW. S  moderními technologiemi a vyšší bezpečností se jí podařilo udržet ceny srovnatelné s předchůdcem.

 Letos je to 22 let, co se světu představila první Škoda Fabia. Za tu dobu se jí prodalo na 4,5 milionu kusů a stala se základním stavebním kamenem značky. Po ukončení výroby citiga se zároveň stala i nejlevnějším modelem v nabídce. Úctyhodný je také fakt, že letos se jedná teprve o čtvrtou generaci poukazující na výjimečně dlouhý životní cyklus každé z nich.

Vývoj čtvrté generace začal úplně od začátku. Základem se poprvé stala modulární platforma MQB A0 mající hlavní podíl na úspěchu. Cílem týmu dvaceti designérů bylo vdechnout fabii emotivního ducha, aby byla přitažlivá i na pohled, a ne jen mírou užitné hodnoty. Výsledkem jsou oku lahodící linie, které jsou navíc mimořádně funkční. Fabia se může pochlubit koeficientem odporu vzduchu Cd 0,28, což je v tomto segmentu unikát. Velkou měrou k tomu přispěly aktivní lamely ve spodní části nárazníku, výrazný prolis na kapotě, zadní spoiler i speciální plastová křidélka kol, s nimiž se Škoda vytáhla poprvé.

Interiér a vnitřní prostor

Při pohledu do interiéru je jasné, že nezůstal kámen na kameni. Po otevření dveří si lze všimnout vystouplých madel dveří a kruhových výdechů klimatizace. Vše je doplněno vkusnými texturami, což kompenzuje fakt, že uvnitř nenajdeme měkčené plasty. Mřížka reproduktorů pokračuje ve formě teček po celé spodní části dveří, palubní deska má příjemný povrch, boky kapličky zdobí leštěný plast s logem Fabia a dělicí linie pod multimediální obrazovkou má nově textilní potah. U vyšších verzí dojem umocňují detaily barevně sladěné s exteriérem a ambientní LED osvětlení. Pochvalu si zaslouží sedadla výbavy Style s příkladným bočním vedením a rozšířenou oporou v oblasti lopatek. Za příplatek můžete mít i hlubší sportovní sedadla s integrovanou opěrkou hlavy. Zmínit musíme také široký rozsah nastavení sedadel i volantu v obou osách. Komfortní pozici si najde skutečně každý.

Usednutí za volant navodí pocit řízení většího vozu. Čtvrtá generace skutečně narostla – na délku o 111 mm, širší je o 48 mm a rozvor se zvětšil o úctyhodných 94 mm na 2564 mm. Výsledkem jsou čtyři plnohodnotná místa pro dospělé osoby. S ohledem na delší cesty lze drobnosti uložit do 16 míst o celkovém objemu 108 litrů. Po 22 letech se na fabii objevují dvoudílné zadní světlomety, čímž se zvětšil i otvor pro přístup do zavazadelníku o objemu 380 litrů (mezigeneračně +50 litrů).

Příplatkovou výbavou se fabia opět přiblížila vozům vyšších tříd. Premiéru zde slaví vyhřívané čelní sklo i volant, který může být nahrazen sportovním tříramenným s pádly pod volantem (DSG) a dvouzónová klimatizace s výdechy i pro cestující vzadu. Základní analogové budíky můžete ve výbavě Style nahradit programovatelnou digitální obrazovkou o velikosti 10,25 palce.

Doprostřed palubní desky lze umístit jedno ze tří multimediálních zařízení s úhlopříčkami 6,5,  8 nebo 9,2 palce. Základní Swing disponuje připojením přes Bluetooth a Smartlink. Obě vyšší řady Bolero a Amundsen jsou v základu vybaveny mapovými podklady i on-line podporou. Na přání dodávaná asistentka Laura rozumí patnácti jazykům. Vzhledem k propojení s chytrými telefony nabízí fabia jejich indukční nabíjení v prostoru před řadicí pákou. Základem on-line služeb je nouzové volání eCall a aplikace MyŠKODA umožňující dálkové spojení s vozem.

 Škoda Fabia nabízí celkem 43 Simply Clever prvků, z čehož 5 je zcela nových. Automobilka poprvé představila například pružnou odkládací schránku v zavazadelníku, odnímatelný držák nápojů na středovém tunelu, misku s držákem nápojů pro zadní cestující, držák karet a tužky před řadicí pákou a odnímatelnou sluneční clonu pro vozy vybavené panoramatickým oknem.

Motory a technologie

Modulární platforma MQB A0 pomohla fabii osadit až devíti airbagy a technologiemi asistované jízdy úrovně 2.0. Sem patří například adaptivní tempomat, aktivní asistent jízdy v pruzích, rozpoznávání dopravních značek (novinka), asistent změny jízdního pruhu (novinka) a aktivní protikolizní asistent. Výrazně automatizované je také parkování s asistentem pro manévrování.

Široké spektrum očekávání hodlá fabia naplnit také paletou motorů EVO, jejichž výkony sahají od 59 kW do 110 kW. Základem je řada litrových tříválců MPI 58 a 59 kW spojených s pětistupňovým manuálem, který sdílí i TSI EVO 70 kW. Automat je dostupný pouze k silnějšímu TSI 80 kW a čtyřválci 1,5 TSI 110 kW, jehož příchod se očekává začátkem prosince.

Jízda

Fabia se může pochlubit exemplárním odhlučněním kabiny od vnějšího okolí a především motoru. V běžných provozních otáčkách prakticky zmizelo pověstné „chrčení“ tříválcového motoru. Celkové nastavení vozu je „koncernově“ tužší, ale zároveň komfortní a sebejisté. Podvozek dobře absorbuje drobné výmoly, na hrbolech se pak příjemně zhoupne.

Kombi nebude

Přestože Škoda Auto potvrdila příchod verze kombi v roce 2023, nyní je téměř jasné, že kombi nebude. Na vině jsou především vyšší emise. Extrémně přísná emisní norma EU7 nyní ještě dále dramaticky zrychluje transformační proces směrem k elektromobilitě. Automobilka proto potřebuje vyrábět více elektromobilů a naopak výrazně omezit žíznivější modely se spalovacími motory.

Tak jako tak, je to škoda, protože by praktičtější varianta fabie nejspíš trhala prodejní rekordy. V segmentu B totiž kombi vymřelo. Částečnou útěchou může být skutečnost, že třetí generace Fabie Combi se zatím bude dál nabízet v akční verzi Tour, která z tohoto vozu dělá nejlevnější kombi v Česku.

Technické údaje Škoda Fabia

  Nejlevnější zážehová verze
  1.0 MPI
MOTOR, PŘEVODOVKA:
Druh a uspořádání motoru Řadový tříválcový zážehový motor
Zdvihový objem (cm3) 999
Největší výkon (kW) při otáčkách (1/min)   59/6300
Největší točivý moment (Nm) při otáčkách (1/min) 93/3700-3900
Převodovka manuální 5stupňová
ROZMĚRY:
Vnější rozměry (délka/šířka/výška) (mm) 4108/1780/1459
Rozvor (mm) 2564
Zavazadlový prostor (l) 380
HMOTNOSTI:
Provozní hmotnost (kg) 1269
Hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu (kg) 550/800
VÝKONY:
Největší rychlost (km/h) 179
Zrychlení z 0 na 100 km/h za (s) 15,5
Spotřeba paliva
(město/mimo město/kombinovaná)  (l/100 km)
5
Emise CO2 (g/km) 114
CENA:
  329 900 Kč (včetně DPH)

Fotogalerie

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit