5 října, 2022

Volkswagen Golf

Volkswagen Golf je na trhu už 45 let. Když se v roce 1974 představila jeho první generace, byl to ohromný skok vpřed. Namísto mnoho let dominujícího Brouka s motorem vzadu a pohonem zadních kol najednou přišlo auto s motorem uloženým vpředu napříč a pohonem předních kol. Dosud „nesmrtelného“ Brouka se totiž prodalo přes 21,5 milionu kusů a novinka byla ve všem jiná. Kromě konstrukce pohonu měla zcela jinou tvář i karoserie, kterou navrhl Giorgetto Giugiaro. Od té doby se ale Golf vyvíjí jen v malých postupných krůčcích.

Nová generace tak vzhledově navazuje na tu předchozí, zůstal typický masivní zadní sloupek, ale trochu se upravila přední maska včetně nových světlometů. Ideální poměr mezi prosklenou a lakovanou částí karoserie propůjčuje novému modelu výrazný vzhled, zatímco k zádi klesající střešní linie mu dodává autentický, sportovní charakter.

Interiér a vnitřní prostor

Proti předchůdci je novinka sice o 26 mm delší (4284 mm) a má o 16 mm větší rozvor (2636 mm), ale uvnitř je v podstatě stejně místa jako dřív, a z průměru třídy nijak nevybočuje ani zavazadlový prostor 380 litrů. Auto je ale o chloupek užší a o celých 36 mm nižší, což se pozitivně projevilo na aerodynamice.

V oblasti digitalizace jde po technické stránce o největší vývojový skok za celých 45 let. Technologický skok v této oblasti je podle Volkswagenu porovnatelný s debutem prvního chytrého telefonu s dotykovým displejem. Palubní deska je úplně jiná. Místo přístrojového štítu je digitální obrazovka, vedle ní je další dotyková pro ovládání palubních funkcí. Možností pro ovládání je spousta a jde vlastně o všechny varianty, které si umíte představit.

Některé funkce jsou dostupné z volantu klasickými tlačítky, další dotykovými tlačítky na palubní desce, většina přes dotykovou obrazovku. K tomu pak teplotu a hlasitost audia ovládáte potažením prstu na plošce pod centrálním displejem, mezi obrazovkami můžete zase přepínat gestem mávnutí ruky. Do Golfu se navíc nastěhovala i asistentka Alexa od Googlu, se kterou můžete komunikovat hlasem po oznámení věty „Hej, Volkswagen.“

Motory a technologie

Nabídka pohonů pro nový Golf zahrnuje motory na benzin, naftu i zemní plyn a částečně hybridní i externě nabíjitelné hybridní pohony). Všechny zážehové a vznětové motory mají přímé vstřikování paliva a přeplňování výfukovým turbodmychadlem. Při uvedení všech motorů na trh je Golf poprvé k dispozici s osmi verzemi pohonu, jejichž výkony budou sahat od 66 kW/90 k do více než 221 kW/300 k. Mezi novinky patří dva zážehové tříválce TSI o výkonu 66 kW/90 k a 81 kW/110 k, jakož i dva vznětové čtyřválce TDI s výkonem 85 kW/115 k, resp. 110 kW/150 k. Nové motory TSI mají mimořádně nízkou spotřebu paliva a emise.

Osmý Golf také skvělé jezdí. Novinka má přesné řízení, skvěle reagující na řidičovy pokyny, díky kterému jde velmi precizně vést vybranou stopu. Na rozdíl od octavie má testovaná motorizace vzadu víceprvkovou nápravu, takže tlumení nerovností je na špičkové úrovni a i v zatáčkách auto jistě a ochotně mění směr. Z podvozku je cítit lehkost, ale zároveň jistota. Plynule se prohání zatáčkami a je z něj vysloveně cítit jistota. Když potom přejedete na rozbitou silnici, auto jede hladce a o většině výmolů téměř nevíte.

Golf rovněž stanovuje nová měřítka v oblasti bezpečnosti. Například systém Travel Assist, použitý poprvé na světě v kompaktním modelu, umožňuje na dálnicích asistovanou jízdu rychlostí až 210 km/h. Řidič přitom nemusí aktivně zasahovat do řízení, ani ovládat pedály plynu nebo brzdy. Zejména na dlouhých trasách se tím zvyšuje úroveň komfortu a bezpečnosti. Nový Golf je navíc jako první Volkswagen síťově propojený se svým okolím. Sériově dodávaná funkce Car2X využívá informace od ostatních vozidel v okruhu až 800 metrů a přijímá také signály od dopravní infrastruktury.

Technické údaje Volkswagen Golf

  Nejlevnější zážehová verze – 1.0 TSI Nejlevnější vznětová verze – 2.0 TDI BMT

MOTOR, PŘEVODOVKA:

Druh a uspořádání motoru Zážehový přeplňovaný tříválec, pohon předních kol Vznětový přeplňovaný čtyřválec, pohon předních kol
Zdvihový objem (cm3) 999 1968
Největší výkon (kW) při otáčkách (1/min) 81 85
Největší točivý moment (Nm) při otáčkách (1/min) 110 x
Převodovka šestitistupňová, ručně řazená šestistupňová, ručně řazená

ROZMĚRY:

Vnější rozměry (délka/šířka/výška) (mm) 4284/1789/1441 4284/1789/1441
Rozvor (mm) 2619 2619
Zavazadlový prostor (l) 381 381

HMOTNOSTI:

Celková přípustná hmotnost (kg) 1750 1880
Hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu (kg) x/620 x/690

VÝKONY:

Největší rychlost (km/h) 202 202
Zrychlení z 0 na 100 km/h za (s) x x
Spotřeba paliva
(město/mimo město/kombinovaná)  (l/100 km)
5,5/4,0/4,6 3,8/3,1/3,4
Emise CO2 (g/km) 105 x

CENA:

  479 900 Kč (včetně DPH) 593 900 Kč (včetně DPH)

Fotogalerie

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit