5 října, 2022

Volkswagen ID.3

Začátek nové elektrické éry značky Volkswagen se jmenuje ID.3. ID.3 je prvním sériově vyráběným modelem nové generace elektromobilů. Byl specificky zkonstruován pro elektromobilitu a maximálně využívá potenciál této techniky. Nabízí dlouhý dojezd, prostorný interiér, dynamické jízdní vlastnosti a zcela novou úroveň digitální konektivity. Značka Volkswagen uvede během nadcházejících několika let kompletní rodinu modelů ID., od kompaktních vozů přes SUV až po velké sedany.

Elektrický hatchback má délku 4261 mm, šířku 1809 mm a výšku 1552 mm, přičemž rozvor náprav činí 2765 milimetrů. Vzhledově na první pohled zaujme přední maskou bez velkých otvorů pro přívod chladicího vzduchu, které elektromobil nepotřebuje. V modelu ID.3 byly dosavadní statické světlomety nahrazeny interaktivními světlomety Matrix LED se svítivostí 750 lumenů a asistentem pro ovládání dálkových světel. Při pohledu zboku zaujmou krátké převisy, které jsou realizovatelné pouze díky platformě pro výhradně elektrický pohon. Dlouhý rozvor naopak vozidlo vizuálně prodlužuje a dodává mu nepřehlédnutelný vzhled.

Interiér a vnitřní prostor

Interiér ve stylu „open space“ nabízí překvapivě velkorysý prostor, který se vyrovná nižší střední třídě, přestože délkou patří auto do kompaktní třídy. Pětimístný interiér doplňuje zavazadlový prostor o objemu 385 litrů za druhou řadou sedadel.

Cestující naleznou v modelu ID.3 mobilní prostor se zcela novou koncepcí, uspořádáním a konstrukcí. Design s uceleně tvarovanými plochami a jemnými křivkami umocňuje šířku. Řidiči poskytuje kromě displeje na přístrojové desce veškeré důležité informace nově vyvinutý, centrálně umístěný dotykový displej s úhlopříčkou deset palců. Na přání jsou prostřednictvím průhledového displeje s rozšířenou realitou promítány všechny důležité informace přímo na čelní okno. Veškeré funkce v interiéru se ovládají dotykovými tlačítky – i na elektricky nastavitelném multifunkčním volantu. Pouze boční okna a výstražná světla mají dosavadní ovládání fyzickými tlačítky. Další možností je inteligentní hlasové ovládání.

Motory a technologie

Zákazníci mají na výběr tři různé sady akumulátorů. Standardní verze s kapacitou 45 kWh poskytuje dojezd až 330 kilometrů. Středně velká sada akumulátorů, s kapacitou 58 kWh, může ujet až 420 kilometrů a největší sada akumulátorů, s kapacitou 77 kWh, umožňuje dojezd až 550 kilometrů (WLTP). V režimu rychlého nabíjení výkonem 100 kW může být u základní verze doplněno množství energie pro dojezd 290 km během 30 minut.

Vůz je postaven na nové podvozkové platformě koncernu Volkswagen, která se nazývá MEB. Hnací síla elektromotoru je přenášena na zadní nápravu prostřednictvím jednostupňové převodovky. Elektromotor, výkonová elektronika a převodovka tvoří kompaktní celek. Pozitivní vliv na neutrální jízdní vlastnosti má uložení sady akumulátorů pod podlahou. Díky tomu má ID.3 velmi nízké těžiště, podobně jako závodní vůz. ID.3 se navíc vyznačuje optimálním rozložením hmotnosti mezi přední a zadní nápravu. V kombinaci se sériově dodávaným pohonem zadních kol jsou tím zajištěny velmi dobré jízdní vlastnosti.

Široká je rovněž paleta elektronických pomocníku. Asistenční funkce jsou podporovány multifunkční kamerou na předním okně, která rozpoznává také dopravní značení. Mezi komfortní a bezpečnostní funkce modelu ID.3 patří mimo jiné „Front Assist“ s funkcí nouzového brzdění City a rozpoznáváním chodců, multikolizní brzda, asistent pro jízdu v jízdním pruhu „Lane Assist“, „Side Assist“, „Park Assist“ včetně zadní kamery a bezklíčkový přístupový systém („Kessy Advanced“) s osvětlenými klikami dveří.

Technické údaje Volkswagen ID. 3

  ID.3 Pro Power Life 58 kWh

MOTOR, PŘEVODOVKA:

Druh a uspořádání motoru Elektrický motor, pohon předních kol
Největší výkon (kW) při otáčkách (1/min) 70
Největší točivý moment (Nm) při otáčkách (1/min) x
Převodovka automatická

ROZMĚRY:

Vnější rozměry (délka/šířka/výška) (mm) 4261/1809/1552
Rozvor (mm) 2770
Zavazadlový prostor (l) 385

HMOTNOSTI:

Celková přípistná hmotnost (kg) 2260
Hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu (kg) x

VÝKONY:

Největší rychlost (km/h) 160
Zrychlení z 0 na 100 km/h za (s) x
Spotřeba energie
(město/mimo město/kombinovaná)  (Wh/100 km)
145
Emise CO2 (g/km) 0

CENA:

  1 014 900 Kč (včetně DPH)

Fotogalerie

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit