5 října, 2022

Volkswagen Transporter 6.1

Neobvyklé označení rodiny nových užitkových vozů se inspiruje ve světě digitálních technologií. Volkswagen se brání slovu facelift. Označení T6.1 máme vnímat jako aktualizaci, která přináší nové elektronické funkce.

Základní rysy modelů Transporter, Caravelle a Multivan zůstávají od roku 2003 stejné. Nejnovější provedení je v pořadí již třetí velkou modernizací, která samozřejmě přináší i vylepšený vzhled. Maska chladiče je vyšší, tvary předního nárazníku propracovanější – obojí se lehce inspiruje u SUV Touareg. Na přední světla nově navazuje lišta s názvem modelu zakončená bočním ukazatelem směru. Vzadu je novinka jediná, jiná optika koncových svítilen. Novinkou je také černá krabička nad čelním sklem, do ní prý konstruktéři schovali senzory nově přidaných asistenčních systémů.

Interiér se proměnil výrazněji. Nová palubní deska se inspiruje u osobních aut – je strmější, více přikloněná k řidiči a náznakem se kolem něj obtáčí. Před spolujezdcem z dražších verzí zmizela dekorační lišta a nahradila ji praktická otevřená přihrádka na drobnosti a pod ní útlá polička. Tyto prvky v modelu T6 měly jen pracovní verze.

Silnou stránkou T6.1 jsou komunikační technologie. Už základní rádio má USB, Bluetooth, čtečku SD karet a na přání stálé online připojení s možností sledovat stav a polohu auta z telefonu. Vedle lepšího rádia s barevným dotykovým displejem jsou na výběr ještě dva navigační systémy (úhlopříčka 8 nebo 9,2 palců) spadající do třetí generace infotainmentů MIB – mají tedy stejné ovládací rozhraní a technické parametry jako obdobné systémy například ve Škodě Scala. Nejvyšší provedení Discover Pro má standardně digitální tuner DAB+ a harddisk s kapacitou 64 GB. Z dnešního pohledu se jako nevýhoda jeví použití zatím nepříliš rozšířených konektorů USB-C, představitelé automobilky se v této souvislosti nevymlouvají na připravenost na budoucnost, ale hovoří rovnou o tlaku ze strany dodavatelů. K novinkám patří také pro Multivan Highline standardně a pro ostatní modely za příplatek dodávaný digitální přístrojový štít s několika schématy zobrazení.

 Pestrá nabídka asistenčních systémů

Další klíčovou oblastí, kde přináší T6.1 zásadní posun, jsou asistenční systémy. Všechny modely jsou standardně vybaveny novým asistentem pro jízdu v bočním větru. Přibrzďováním jednotlivých kol při poryvech větru pomáhá vůz držet v požadovaném směru. Tato funkce se již dříve objevila v Crafteru a používá ji také Mercedes u svých užitkových i některých osobních vozů.

K již nabízenému adaptivnímu tempomatu a sledování mrtvých úhlů se přidává několik dalších novinek. Ty mají společného jmenovatele: nahrazení hydraulického posilovače elektromechanickým. S ním může elektronika zasahovat do řízení a využívá toho při aktivním vedení v jízdním pruhu. To funguje stejně bezchybně jako v osobních Volkswagenech, jen má zkrácený limit pro jízdu bez dostatečně pevného držení volantu. Díky souhře těchto systémů je jízda po víceproudých silnicích hračka.

Elektromechanický posilovač umožnil také příchod systému Trailer Assist, který je známý již z passatu, a automatického parkování. Paletu dostupných asistenčních systémů uzavírá čtení dopravních značek a asistent pro couvání z parkovacího místa, který upozorní na projíždějící auta.

Motory od 66 do 146 kW

T6.1 přichází také s obměněnou nabídkou motoru. Ty nově bez výjimky využívají SCR katalyzátor a přidávají novinku v podobě možnosti manuálně aktivovat regeneraci filtru pevných částic – tato funkce cílí na uživatele, kteří vůbec nejezdí na delších trasách.

Dvě nejsilnější verze 146 kW a 110 kW zůstávají zachovány jen s úpravami nezbytnými pro splnění nových emisních norem a nově budou dostupné také v modelu Transporter. Stávající trojici 62, 75 a 84 kW nahrazují dvě verze, které dosahují 66 a 81 kW. Ve všech případech jde o naftový čtyřválec 2.0 TDI, v případě nejvýkonnější verze opatřený dvojicí turbodmychadel. Nejslabší provedení s 66 kW zatím v ceníku nenajdete.

Benzinový motor byl z nabídky vyřazen už loni z důvodu nízkých prodejů (údajně jen 1 % celkového odbytu), naopak příští rok by měl dorazit dvě elektrické verze.

Volkswagen zájemce o T6.1 láká na bohatou základní výbavu – i ten nejlevnější Transporter nabízí vedle rádia také klimatizaci, asistent rozjezdu do kopce, elektrické stahování oken a nastavování zrcátek a další.

Technické údaje Volkswagen Transporter T6.1

  Nejlevnější verze se vznětovým motorem

MOTOR, PŘEVODOVKA:

Druh a uspořádání motoru Vznětový čtyřválec pohání přední kola. 
Zdvihový objem (cm3) 1968
Největší výkon (kW) při otáčkách (1/min) 81 při 3200-4250
Největší točivý moment (Nm) při otáčkách (1/min) 250 při 1250 – 3100
Převodovka Ručně řazená, pětistupňová

ROZMĚRY:

Vnější rozměry (délka/šířka/výška) (mm) 4904/1904/1970
Rozvor (mm) 3000
Nákladový prostor (m3) 5,8
HMOTNOSTI:
Pohotovostní/užitečná hmotnost (kg) 1854/1346
Hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu (kg) 2200/750

VÝKONY:

Největší rychlost (km/h) 164
Zrychlení z 0 na 100 km/h za (s) 14,3
Spotřeba paliva
(kombinovaná)  (l/100 km)
6,2-7,0
Emise CO2 (g/km) 164-186

CENA:

  499 000 Kč (bez DPH)

Fotogalerie

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit