16 července, 2024

Fleet Derby 2024 – testovací den

V rámci testovacích jízd desátého ročníku prestižní ankety Fleet Derby si mohli porotci i flotiloví manažeři vyzkoušet nominované automobily, které se utkají o titul nejlepšího flotilového auta. V anketě je nominováno 57 modelů 22 značek. 

Testovací den ankety Fleet Derby tentokrát nalezl místo konání v originálním prostředí mladoboleslavského leteckého muzea Metoděje Vlacha. 

Ačkoliv automobilový průmysl se ještě ne zcela vzpamatoval z posledních náročných tří let, zlepšení situace je patrné v hojnější účasti automobilů v anketě Fleet Derby. Ta nejenom že každým rokem hledá nejlepší flotilové vozy, ale mixem nominovaných automobilů objektivně reflektuje aktuální trendy.

Před pár lety dominovaly vozy kategorie SUV. Později je začaly dohánět automobily s alternativními pohony a letos jasně převažují čisté elektromobily. Z celkových 57 modelů 22 značek je 25 elektromobilů, což je 44% podíl. Jen pro srovnání, elektromobily loni tvořily sotva třetinu. 

Na akci se objevila řada čerstvých novinek, například hybridní Alfa Romeo Tonale, Fiat Ducato, Hyundai Ioniq 6, Jeep Avenger, Mitsubishi ASX, Mercedes-Benz EQE SUV, Subaru Soltera nebo Volkswagen ID.3. 

Nejvíce automobilů přivezli do Mladé Boleslavi Mercedes-Benz, Volkswagen a Kia, která nominovanou sestavu doplnila elektrickým Nirem a hybridním Sorentem. Celkem akce hostila 61 vozů 22 různých značek, které díky nově navrženému okruhu šly doslova z ruky do ruky. Během celého dne bylo realizováno přes 600 zápůjček. 

Nebylo výjimkou, když si jeden automobil vyzkoušelo během dne i patnáct hostů. Největší zájem byl o obě SUV od Alfy Romeo, BMW i4, loňského vítěze ankety Auto roku, elektrický Mustang Mach-E, který dorazil ve výkonné verzi GT, ale i cenově dostupné MG 4. Tradičně byla velká poptávka po stálici Škodě Enyaq iV v atraktivní variantě Coupe, stylovém ID. Buzzu a Volkswagenu ID.3. Mercedes-Benz nabídl velice zajímavé složení konvenčních modelů i elektrické řady EQ včetně užitkových vozů. 

Obdobě pestrou sestavu nabídly značky skupiny Stellantis, Alfa Romeo, Citroën, DS, Fiat, Jeep, Opel a Peugeot. CUPRA dovezla městský hatchback Born i praktického Leona Sportstourer. Městskou mobilitu prezidentovala Dacia s elektrickým Springem. Renault a SEAT tentokrát vsadili na segment SUV. Hosté se svezli s Renaultem Austral, elektrickým Meganem E-Tech a SEATem Tarraco, které mělo jako jedno z mála konvenční dvoulitrový zážehový motor. Enormní zájem byl také o velkoprostorový Hyundai Staria.

Doporučený okruh pro testovací jízdu měřil přes 10 kilometrů a záměrně obsahoval i úsek s horší kvalitou povrchu, což prověřilo nastavení podvozků testovacích aut. Jízdní vlastnosti jsou sice podstatným, ale ne jediným kritériem. Odborná porota při rozhodování bere v potaz celou řadu aspektů, zejména pak celkové náklady na provoz (TCO), emisní zátěž, užitnou hodnotu, vyspělost komfortních i bezpečnostních prvků a vhodnost daného pohonu do vozového parku.

Na základě získaných poznatků vybere tři nejlepší automobily, mezi které rozdělí 20 bodů s tím, že žádný z kandidátů nesmí mít stejný počet. Totožným principem volí také flotilový elektromobil roku. Odevzdané hlasovací lístky budou po vyhlášení vítězů zveřejněny na stránkách ankety. Své poznatky mohou zužitkovat i ostatní hosté v rámci veřejného internetového hlasování, kde volí nejlepší automobily v jednotlivých kategoriích. K němu má přístup široká veřejnost a na webových stránkách www.fleetderby.cz bude možné hlasovat až do konce tohoto roku. 

Fotogalerie z testovacího dne

Závěrem bychom rádi poděkovali hostům, partnerům a importérům všech nominovaných značek za příjemnou spolupráci.

Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit