16 července, 2024

FLEET DERBY 2024 – Vyhlášení výsledků

Vyhlášení desátého ročníku ankety Fleet Derby proběhlo na sklonku dubna ve zcela novém golfovém resortu ve Vinoři. Známe tak nejúspěšnější fleetové modely vzešlé z internetového hlasování v jednotlivých kategoriích i z hlasování odborné poroty. 

Anketa Fleet Derby se každým rokem neustále vyvíjí, i když její úkol je vždy stejný. Najít nejlepší flotilové automobily, jejichž pozice se rok od roku mění a věrně odráží trendy na trhu. Například v posledních letech anketě dominovala kategorie SUV vozů a crossoverů. Poté začal růst počet ekologických automobilů s elektrifikovanými pohony a letos opět všechny početně převálcovaly elektromobily. Další zpestření si anketa připravila v souvislosti s vyhlašováním výsledků, které se letos stalo součástí úvodního programu testovacího dne XIV. Ročníku Business Academy. Ten zavítal do areálu resortu Prague City Golf ve Vinoři u Prahy. 

Hlavní úlohu v anketě má odborná porota složená z flotilových manažerů a majitelů firem. Ti na základě detailně zpracovaných podkladů a poznatků nasbíraných během velkého testovacího dne volí nejlepší elektromobil a absolutního vítěze. Odborná porota při rozhodování brala v potaz především celkové náklady na provoz (TCO), emisní zátěž, užitnou hodnotu, vyspělost komfortních i bezpečnostních prvků a vhodnost daného pohonu do vozového parku. Na konci dne pak porota odevzdala hlasovací lístky, které budou zveřejněny na webových stránkách. Do hlasování jsou zapojení také ostatní flotilový manažeři a širší veřejnost, jež prostřednictvím internetové ankety volí vítěze v jednotlivých kategoriích. 

Lví dominance

První místo a nejcennější titul „Flotilový automobil roku 2024“ získal Peugeot 308 SW, který k prvenství přidal ještě 2. místo mezi referentskými vozy. Není divu. Automobilka svůj hatchback a kombi pravidelně modernizuje a do inovativního interiéru i-Cockpit přidává neustále nové funkce.

Zajímavostí je široká paleta klasických i hybridních pohonů včetně čistého elektromobilu. Model 308 ale dokáže zaujmout i nadprůměrnými jízdními vlastnostmi a zůstatkovými hodnotami. Právě ty hrály klíčovou roli. 

Hyundai letos zazářil

Elektrický streamliner Hyundai Ioniq 6 budí od počátku pozornost futuristickým designem, který se od původní studie změnil jen minimálně. Jeho další silnou stránkou je nabídka třech elektrických variant s různými výkony a pohonem dvou nebo všech kol. Porota dále ocenila rychlé nabíjení, nízkou spotřebu a tedy nadprůměrný dojezd, špičkovou výbavu a vyspělost jízdních asistentů s prvky autonomní jízdy. Všechny tyto kvality přinesly Ioniqu 6 titul „Flotilové elektroauto roku 2024“ a 3. místo mezi elektromobily v internetovém hlasování. 

Do vitríny Hyundaie putovala i další ocenění. Dodávka Staria, která je dodávaná v užitkové i osobní verzi s možností mimořádně luxusní výbavy, byla veřejností shledána jako nejlepší užitkový vůz. Vítězné tažení podpořila Kona třetím místem mezi ekologickými auty. 

Korejci v silném postavení, Škoda zbrojí na další ročník

Z korejských automobilek se dařilo také Kii. Její Ceed zvítězil mezi referentskými automobily a dynamická EV6 si odnesla první místo v internetovém hlasování mezi elektromobily. U ceedu hlasující oceňovali poměr ceny a užitné hodnoty a také nízké TCO. Důležitou roli sehrály i vysoké zůstatkové hodnoty. Kia EV 6 byla oceněna za pokročilé technologie, především rychlé nabíjení, nízkou spotřebu a vysoký dojezd. V těchto aspektech se řadí k nejlepším na trhu. 

Domácí Škoda hrála v tomto ročníku v oslabení. Většina důležitých modelů, jako například Scala, Kamiq, Superb a Kodiaq, měly premiéru v závěrečných měsících loňského roku a nemohly se tak do ankety nominovat. Očekáváme, že v následujícím ročníku Škoda dokáže zamíchat kartami. I tak se Enyaq Coupé iV probojoval na 2. místo mezi elektromobily a Karoq byl druhý v kategorii SUV vozů a crossoverů.  

Loňský vítěz ankety Volkswagen Golf Variant letos dosáhl na třetí místo mezi referentskými auty. Zajímavostí je prvenství CUPRy Leon Sportstourer a druhé místo plug-in hybridní Alfy Romeo Tonale. To dokazuje, že i sportovně laděné modely hrající na řidičovo srdce a požitek z jízdy mají šanci uspět. 

Ocenění za mimořádné firemní prodeje 

V rámci ankety Fleet Derby také oceňujeme flotilové manažery, kteří stojí za nejúspěšnějšími firemními prodeji uplynulého roku. 

Jedno z ocenění putovalo ku skupině Stellantis, která čítá celkem devět značek. Loni se skupině podařila řada velkých flotilových zakázek. Dařilo se především užitkových modelům. Téměř 1000 jich odebrala Česká pošta, společnost DoDo nebo Eurovia. Mimořádné ocenění za skupinu Stellantis převzal ředitel divize B2B Lukáš Hošek. 

Další ocenění za flotilové prodeje roku 2023 dostává značka Škoda za úspěšné prodeje elektromobilů. 

Komerční banka se rozhodla celou svou flotilu postupně obměnit za elektromobily. V rámci rozsáhlého výběrového řízení zvítězil model Enyaq. Škoda Auto tak skupině Komerční banky dodá téměř 300 těchto elektromobilů. V loňském roce již předala 104 vozů. Mimořádné ocenění převzal koordinátor fleetových prodejů společnosti Škoda Auto Michal Nykl.

Třetí ocenění za flotilové prodeje roku 2023 putovalo ke skupině značek CUPRA a SEAT

Mezi největšími flotilovými úspěchy je spolupráce s autopůjčovnou SIXT, kam bylo dodáno 151 automobilů, větší množství vozidel odebraly také například společnosti Würth, Záchranná služba a Birne By Direct. U elektromobilů je největší zakázkou dodávka 34 Cuper Born společnosti ČEZ. 

Za úspěšné fleetové obchody převzal ocenění Petr Schmidt, manažer značek SEAT a CUPRA.

ABSOLUTNÍ VÍTĚZOVÉ ANKETY FLEET DERBY 2024

Flotilový automobil roku 2024

Peugeot 308 SW

Flotilové elektroauto roku 2024

Hyundai Ioniq 6

VÍTĚZOVÉ ANKETY FLEET DERBY 2024 podle tříd

 Manažerské vozy

 1. Audi A6
 2. BMW i4
 3. Subaru Outback

SUV vozy a crossovery  

 1. Mercedes-Benz GLC SUV
 2. Škoda Karoq
 3. Audi Q8

Referentské vozy

 1. Kia Ceed SW
 2. Peugeot 308
 3. VW Golf Variant

Elektromobily

 1. Kia EV6
 2. Škoda Enyaq Coupé iV a Volkswagen ID. Buzz
 3. Hyundai Ioniq 6

Ekologické vozy

 1. CUPRA Leon Sportstourer
 2. Alfa Romeo Tonale PHEV
 3. Hyundai Kona

Užitkové vozy do 3,5 t

 1. Hyundai Staria
 2. Mercedes-Benz eVito
 3. Ford Ranger
Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit