3 února, 2023

Testovací den ankety FLEET-DERBY 2023

Ve středu 14. září proběhly testovací jízdy devátého ročníku ankety FLEET DERBY. Dějištěm se stal golfový areál Spa Kunětická hora.

Po výrazném ústupu pandemie však přišla pro automobilky další výzva v podobě výrobních komplikací a nedostatků surovin. To samozřejmě ovlivnilo i výsledné nominace, avšak díky vzájemné spolupráci se podařilo anketu naplnit velice atraktivním mixem flotilových stálic v často modernizované podobě i řadou úplných novinek. Všechny se nakonec sešly během testovacího dne konaného 14. září.

Redakce magazínu Business Car zvolila poprvé pro konání nejdůležitějšího dne ankety resort Golf & Spa Kunětická hora u obce Dříteč. Pozvání přijalo přes stopadesát hostů. Mezi ně patřila výhradně odborná veřejnost a porota rozhodující o titulech Flotilové auto roku a Flotilové elektroauto roku. Ta měla již od časného rána připraveno 50 automobilů 17 značek. Některé nominované vozy se předvedly ve více motorizacích. Kromě nich automobilky sestavu doplnily dalšími zajímavými alternativami. K vidění bylo například DS4 Cross, Kia Sorento, Peugeoty  e-Rifter a e-Partner, i klasická Škoda Enyaq.

Doporučený okruh pro testovací jízdu měřil 12 kilometrů a záměrně obsahoval i úsek s horší kvalitou povrchu, což pomohlo odhalit kvalitu podvozkových částí automobilů. Jízdní vlastnosti jsou sice podstatným, ale ne jediným kritériem. Odborná porota při rozhodování bere v potaz také celkové náklady na provoz (TCO), emisní zátěž, užitnou hodnotu, vyspělost komfortních i bezpečnostních prvků a vhodnost daného pohonu do vozového parku.

Dle nasbíraných poznatků následně zvolí trojici nejlepších vozů, mezi které rozdělí 20 bodů s tím, že žádný z kandidátů nesmí mít stejný počet. Totožným principem volí také flotilový elektromobil roku. Odevzdané hlasovací lístky budou po vyhlášení vítězů zveřejněny na stránkách www.fleetderby.cz.

Největší modelové zastoupení v podobě šesti vozů měly značky Kia, Mercedes-Benz a Volkswagen. Klíčky od Audi a BMW šly doslova z ruky do ruky. Řada se čekala také na obě Škody Enyaq a DS 9 E-Tense, Hyundai Ioniq 5 a Staria, Subaru Forester i Volkswagen ID.5 Není divu, že se během dne realizovalo 458 zápůjček. Velké oblibě se také těšily vozy od Citroënu, Cupry, Dacie, Fordu, Opelu, Renaultu a SEATu.

Celkově lze říci, že zájem o elektrifikované a čistě elektrické vozy byl obrovský, a to včetně segmentu užitkových vozů. Počet bateriových elektromobilů se zvýšil natolik, že spolu bojují v rámci samostatné kategorie oddělené od ostatních ekologických pohonů.

Závěrem bychom rádi poděkovali hostům, partnerům a importérům všech nominovaných značek za příkladnou spolupráci.

Galerii všech přítomných vozů naleznete na našem Facebooku
Přihlásit Registrace
Pamatovat si mě
Ztracené heslo?
Přihlásit Registrace
Potvrzení registrace vám zašleme e-mailem.
Obnova hesla Registrace
Přihlásit